Notice: Undefined variable: single in /home/egyujkez/public_html/wp-content/plugins/da-tests/da-tests.php on line 217
Digitális zaj-mentes dozsó - Mindbeat

Digitális zaj-mentes dozsó

Avagy hogyan ne válj digitális rabszolgává

Digitális zaj-mentes dozsó

Biztosan láttál már kung-fu filmet. A tanítvány elszegődik egy mesterhez, aki egy mindentől távoli helyen elvonultan él és tanít, a tanítvány súrolja a padlót, mellette pedig szorgalmasan tanulja a harcművészetet. Minden ilyen helyen van egy ún. dozsó, egy különleges hely, ahol elmélyülten lehet egyedül vagy együtt dolgozni.

Digitális korunkban is érdemes létrehozni valami ilyesmit. Talán nem egyedül én érzem azt, hogy folyamatosan támadás alatt állok: percről percre megszakítanak hangjelzések, különböző zajok és figyelmeztetések. A humorista Joe Zimmerman meséli, hogy egyszer elvesztette a telefonját, és olyan háborítatlan örömet élt át, mint amilyet gyerekkora óta soha…

Ez ugyan talán túlzás, de a folyamatos megszakítottság sokak tapasztalata korunkban. Hogyan hozhatunk létre egy zavartalan, digitális szennyezésektől mentes szegletet életünkben ahol valóban zavartalanul jelen lehetünk a pillanatban, anélkül, hogy elveszítenénk a telefonjainkat?

Tegyél egy próbát!

Megtehetjük például, hogy kijelölünk egy-egy órát, vagy akár egy egész ‘unplugged’ napot is a héten, amikor nem használunk digitális eszközöket. Amikor kikapcsoljuk a telefont és a számítógépet. Rövidebb időszakokra a számítógépeden is beállíthatod, hogy „ne zavarjanak”: a Windowsban ezt Quiet Hours-nak hívják, Androidban és IOS-ben Do Not Disturb a neve. Így előre beállíthatod, hogy bizonyos órákban ne zavarjanak. Egy coaching ügyfelem az ilyen napjait „szerzetesi napoknak” hívja. És persze előre megtervezi őket naptárában, havi rendszerességgel. 

Kijelölhetünk egy konkrét helyet a térben digitális-mentes zónaként. Ez lehet egy fa a kertben, egy szoba a házban, az ebédlőasztal, vagy akár csak egy karosszék. Bármi is legyen, rögzítsd úgy az elmédben, hogy ez az a hely, ahol semmilyen technológia sem engedélyezett. Valahányszor fókuszáltan, zavartalanul akarsz foglalkozni valamivel, menj erre a helyre, használd ennek a helynek a háborítatlanságát.

Érdemes azt is kipróbálni, hogy milyen az, ha céges megbeszélésekre nem visztek be se telefont, se gépet. Nem lenémítjátok, hanem nem visztek be. Pont. Vajon mennyivel növeli meg ez a produktivitást? Garantálom: exponenciálisan. Ráadásul ha a meeting előtt pár perccel megérkeztek még az is megeshet, hogy emailek pörgetése helyett beszélgetésbe elegyedtek, jobban megismeritek egymást, kivel mi történik, ki min dolgozik éppen. Sokszor pont az ilyen spontán beszélgetések során cserélnek gazdát kulcsfontosságú információk, vagy szövődnek szorosabbá munkakapcsolatok.

Végül ha elmentek a városba vacsorázni, sörözni egy baráti társasággal, próbáljátok ki milyen az, ha nem visztek telefont, mondjuk csak egyvalakinél van szelfik, vészhelyzetek és taxi hívás esetére. Hogyan fog ez kihatni a beszélgetéseitek minőségére, az egész közös élményre?

Élvezd ki a pillanatot és légy jelen!

Ami a legfontosabb:  élvezd ki a pillanatot és légy jelen valahányszor megszakítás nélküli háborítatlanságban van részed! Vegyél néhány mély lélegzetet, éld át, mennyire pihentető, mennyire megnyugtató ez a digitális-mentes „technológiátlanság”. Aztán persze – újult erővel – visszatérhetsz újra bokros teendőidhez.

Végül egy egyre jobban elharapózó jelenségről: sokan vannak, akik habzsolják a digitális „táplálékot”, és már TV-t is csak úgy tudnak nézni, ha közben a telefonjukon játszanak. Ezt nevezzük „média multitasking”-nak. Talán meglepő, de a kikapcsolódásnak ez a hedonisztikus módja kártékony rutinokat alakít ki elménkben a mentális fókusszal kapcsolatban, és nehezebben fogunk tudni odafigyelni fontos dolgainkra. Talán viccesnek hangzik, hogy szórakozás közben is fejleszthetjük a koncentrációs képességünket, de tény: ha csak egy dologra figyelünk – legyen az akár egy sorozat-epizód – az az életünk minden területén hat a figyelmünkkel kapcsolatos képességeinkre, méghozzá pozitívan.

Válj te is a digitális korszak mesterévé – a digitális-mentes dozsó létrehozásával!

www.egyujkezdet.hu